U prvoj utakmici polufinalne serije košarkaši Borca otišli su put prestonice, kako bi izašli na megdan Crvenoj zvezdi mts. Na okršaj sa šampionom ABA lige i osvajačem Kupa ekipa iz grada na Moravi je izašla sa dobrano podmlađenim sastavom, sa čak četiri kadetska igrača. Iako su Čačani pružili silan otpor domaćinu, to ipak nije bilo dovoljno da se napravi novi veliki podvig, jer je crveno-beli sastav iz Beograda slavio rezultatom 101:70 (27:18; 21:18; 21:17; 32:17).

Utakmica je započela vrlo efikasno za oba sastava. Prvo je Lazić pogodio za tri, da bi mu odgovorio Kočović cepanjem mrežice van linije 6,75. Nakon njih pogodio je i Davidovac, tako da je igra delovala vrlo lepršavo. Borac je igrao prilično dobro u fazi odbrane, a iz toga je dolazio učinkovit napad. Nakon pogodaka Todorovića i Nerandžića gosti su čak i poveli (6:7). Međutim, na to je Zvezda odgovorila sa nekoliko vezanih pogodaka sa distance, pa je stekla značajnu prednost od osam poena (15:7). Seriju Beograđana prekinuo je Lopez, koji je pogodio za tri. Potom je isti igrač dva puta proigrao Todorovića, a zatim ponovo pogodio, pa je Borac prišao na pola koša zaostatka (19:18). Ali usledio je novi nalet Zvezde, pa je do okončanja prvog dela igre brzo i lako došla do plus devet (27:18).

Trojkom starijeg Ćurčića započeo je drugi deo meča. Posle njega je to isto učinio njegov mlađi imenjak i prezimenjak, a zatim su pogodili Gavrilović i Novaković, pa je Borac značajno smanjio deficit (33:29). Zvezda nije uspevala da dođe do poena, što je čačanski tim dobrano koristio. Doduše, polovinom deonice Zvezda se stabilizovala, pa je vezala dva dobra napada. Odmah je reagovao Marinović, koji je pozvao tajm aut. Reakcija je došla od Todorovića, koji je pogodio za tri. Međutim, domaćin je ušao u dobar ritam krajem prvog poluvremena, pa je munjevito došao do +16 (48:32). Jedino što je Borac uspeo bilo je da malo smanji zaostatak do odlaska na veliki odmor.

Prilično neefikasno je krenulo drugo poluvreme, naročito za Borac, koji je pride vezao nekoliko grešaka. Zbog loše igre Borca trener Marinović je bio prinuđen da pozove svoje igrače na klupu. Tek je Kočović nakon više od tri minuta igre postigao prve poene za goste, i to sa linije slobodnih bacanja. U nastavku je Borac napravio nekoliko dobrih stvari u ofanzivi, ali nikako nije mogao da smanji deficit na jednu cifru. Do konca trećeg dela igre Zvezda je uspela da sačuva značajan broj poena na svom delu semafora.

Sjajnom akcijom Novakovića i Nerandžića startovao je odsudni deo igre. Ali već u sledećem napadu Todorović je izbačen iz stroja zbog pete lične greške, što je dosta oslabilo Borac. A domaćin je nastavio da radi dobar posao, pa je posle koša Kuridže došla do maksimalnih +20 (75:55). Svim silama Borac se trudio da smanji zaostatk što je više moguće. Igrali su Čačani izuzetno hrabro protiv šampiona regionalnog takmičenja. Ali želja, sama po sebi, nije bila dovoljna. Zvezda je obilato koristila sve prednosti koje ima, kao i greške Borca, pa je krajem poslednje deonice došla do kote 31 (101:70). Sve u svemu, tim iz Beograda je opravdao očekivanja košarkaške javnosti, pa je povela sa 1:0 u seriji.

Bez obzira na poraz Borca, ljude u gradu na Moravi može dobrano da raduje činjenica da je u meču protiv Zvezde Marko Marinović pružio šansu svim kadetima koje je uvrstio u prvi tim – obojici Ćurčića, Nikoliću i Jankoviću. A oni su mu se obaška odužili, kako borbenošću i požrtvovanjem, tako i poenima koje su doneli timu.

Već za dva dana sledi drugi polufinalni duel. Doduše, red je na Borac da bude domaćin, a meč u Čačku je zakazan za nedelju 6. jun. Početak duela je u 20 časova. Utakmicu će prenositi Arena sport 1.

Crvena zvezda mts: Hol 10, Uskoković 10, Davidovac 12, Lazić 9, Rit 17, Radanov 13, Dobrić 12, Simonović 6, Jagodić-Kuridža 4, Kuzmić, Noko 8.

Borac: Ćurčić 8, Ćurčić 3, Nikolić 6, Lopez 5, Gavrilović 2, Janković 2, Kočović 14, Lakić, Nerandžić 10, Novaković 9, Todorović 11, Čarapić.

Tekst: Nikola Minović