U poslednjoj utakmici 18. kola AdmiralBet ABA lige, posle dvadesetčetvoročasovnog odlaganja, ipak su se sastali Borac Mozzart i Cibona. Iako je na teren mogao da izvede samo sedmoricu košarkaša, od kojih su čak četvorica juniori, čačanski tim je pod nezapamćenim pritiskom jadranske lige odlučio da istrči na parket i pruži otpor koliko je to bilo moguće. Bez obzira što mu je falilo gotovo pola rostera, domaćin je junački izašao na teren sa raspoloživim snagama, čime je osvetlao obraz gradu Čačku, državi, ali i košarci u celini! Na koncu svega, trijumf je ipak završio u rukama sastava iz Zagreba, koji je slavio skorom 83:84 (27:21; 16:17; 15:23; 25:23; ).

Iako je mučno komentarisati meč kakav je rukovodstvo regionalne lige odlučilo da bude odiran, ipak je to nužno, kako bi ljubitelji košarke znali u šta se pretvorilo nekad takmičenje vredno počtovanja. Dakle, počeo je serijom Cibone 6:0. Gosti su imali svaku vrstu prednosti, kako u visini, tako i u iskustvu. Ali Borac je hrabro odgovorio, pa je poravnao skor (6:6). Ponovo je usledio nalet tima iz Zagreba, koji je domaćin ubrzo zaustavio, pa je čak ponovo došao do egala. Posle prvog televizijskog tajm auta crveno-beli tim je zaigrao još srčanije, pa je posle niza koševa čak i poveo (20:15). To je dodatno razgalilo već prilično naelektrisanu publiku u dvorani. Do kraja prvog dela igre Cibona je pokušala da sve preokrene, ali se to izjalovilo, pa je Borac sačuvao prednost (27:21), na oduševljenje vernih mu navijača.

Drugi kvartal krenuo je sa dosta promašaja na oba koša. Negativnu seriju prekinuo je Boldvin sjajnim prodorom i pogotkom. Njegov primer je sledio Hejl, koji je timu doneo dvocifrenu prednost (31:21). Naravno, Cibona je u jednom trenutku ipak morala da dođe do pogodaka, pa je odgovorila sa četiri vezana poena. To joj nije puno pomoglo, jer je srčana borba Čačana imala kao posledicu konstantnu prednost. Posle novih trojki dvojice Amerikanaca, Borac je pobegao na najvećih +12 (39:27). Preslaba je reč ekstaza, u kojoj su se našli Čačani koji su gledali nezapamćeno dobru igru svojih ljubimaca. A kada je zvuk semafora označio poluvreme, na kontu Borca se nalazilo pet poena (43:38). Niko nije mogao ni da pretpostavi da će domaćin voditi nakon 20 minuta borbe. Ali Čačani su po ko zna koji put sve iznenadili i oduševili.

Drugo poluvreme započelo je nešto bolje po Cibonu. Doduše, gosti su morali da zaigraju daleko energičnije, da ne bi još više bili ismejani, jer nisu bili kadri da se bore protiv desetkovane ekipe iz grada na Moravi. Ali taman što su prišli na poen zaostatka, stariji Ćurčić je pogodio za tri, pa je Borac odoleo prvom naletu. Drugi već nisu zaustavili, pa je Radovčić doneo gostima prednost posle dužeg perioda (49:52). Odmah je trener Mijatović pozvao minut odmora, kako bi sprečio rivala da se još više odlepi. Reagovao je stariji Ćurčić, koji je novom trojkom poravnao skor. Za njim je bio uspešan i Hejl, pa je Borac ponovo poveo. Prednost nije bila dugoročna, jer je Cibona sa nekoliko dobrih rešenja u napadu vratila suficit na svoju stranu semafora. Odgovorio je Nikolić moćnim zakucavanjem, tek da pokaže da se Borac nije predao. Utom je i završena treća četvrtina.

Odlučujući deo ovog nestvarnog susreta počeo je novom trojkom starijeg Ćurčića, kojom je Borac poravnao skor. Uzvratio je Kapusta, tek da pokaže da ume da igra košarku. Kolega iz ekipe Smajlagić je učinio isto, pa je Cibona čuvala prednost. Domaćin je uzvratio serijom 4:0, pa je ponovo izjednačio (67:67). Utom je došla i polovina deonice, a niko nije bio u prilici da se nametne, tako da je na pomolu bila drama. Ni naredni napadi nisu doneli rešenje enigme, pa je u poslednja dva minuta Cibona ušla sa tri poena više u odnosu na Borac (73:76). U sledećem minutu pogodila su oba tima, ali samo sa linije slobodnih bacanja, pa se ništa nije suštinski promenilo. Poslednjih 60 sekundi startovao je Boldvin pogotkom sa distance, pa je Borac ponovo poveo (78:77). To je bio alarm za goste, koji su tražili tajm aut. Kapusta je bio uspešan sa penala nekoliko puta, pa je Cibona bila na korak od pobede. Red je bio da Hejl okuša sreću, a to mu je pošlo za rukom. Odgovornost kod gostiju je preuzeo Kapusta, a on je ponovo bio siguran. Ali kada je bilo najpotrebnije, kada je sve bilo pod moranjem, lopta je nekako došla do Glišića, koji je uputio šut sa distance, koji je prošao kroz obruč. Cibona je pokušala za preostalo vreme da nešto uradi. Šok je usledio kada je Smajlagić pogodio za dva i doneo svom timu dva boda…

Borac Mozzart: Boldvin 24, Đ. V. Ćurčić 14, Milošević, Glišić 5, Nikolić 11, Đ. M. Ćurčić, Hejl 29.

Cibona: Vuković, Radović 10, Perasović 2, Smajlagić 5, Majcunić 5, Mazalin 9, Aranitović 14, Baković 7, Kapusta 23, Ljubičić 4, Bundović 6.

Tekst: Nikola Minović