U 3. kolu AdmiralBet ABA lige tabor koji predvodi Marko Marinović sastao se u Baru sa domaćim Mornarom-Barsko zlato. Bio je to duel dve ekipe koje su u dosadašnjem delu takmičenja pretrpele dva poraza. Ovog puta, kao bolji iz okršaja izašao je sastav iz grada na Moravi, koji je slavio rezultatom 85:90 (22:23; 15:22; 18:15; 30:30). Nema sumnje, pobeda na gostovanju mnogo će doprineti da poraste samopouzdanje kod košarkaša iz Čačka pred nove izazove koji slede u regionalnoj ligi.

Utakmica je započela dobrim prodorom i košem Gordića. Nije prošlo dugo, a odgovor je došao od Čarapića, koji je pogodio svoju prvu trojku na susretu. Već u prvih nekoliko minuta bilo je jasno da su ekipe željne pobede, pa su tako nastupile. Borac je svoju šansu tražio šutem sa distance, dok je Mornar do poena mahom dolazio iz reketa. Doduše, pogodaka nije bilo previše, što samo govori da su igrači izgarali u želji da uđu u dobar ritam. Međutim, u drugoj polovini deonice Mornar je prvi dodao gas, pa je došao do plus osam (14:6). Trener Marinović je odmah reagovao, pa je pozvao svoje igrače na minut savetovanja. Čačani su pozitivno odreagovali, pa su preko Lopeza, Todorovića i Novakovića došli do izjednačenja. Štaviše, nije prošlo dugo, a Borac je i poveo (14:20). Do isteka prvog desetominutnog perioda gosti su uspeli da sačuvaju suficit na svom kontu, istina neznatnu.

Solidnu igru sa kraja prve Borac je nastavio početkom druge deonice. Iako se Mornar svojski trudio da preokrene rezultat, Čačani su uspevali da odole i sačuvaju prednost. Štaviše, došao je gostujući sastav do najvećih plus sedam (24:31). To je bio signal za trenera Pavićevića da zatraži tajm aut, kako se Borac ne bi još više odvojio. Međutim, do bitne promene na semaforu nije došlo, jer je iskusni Lešić znalački čuvao prednost svog tima. Ipak, polovinom druge četvrtine odbrana Borca je malo popustila, što je domaćin iskoristio. Sa dve vezane trojke gotovo je anulirao prednost rivala. Razume se, Marinović je odmah odreagovao, kako bi onemogućio Mornar da nastavi pozitivan niz. Igrači u crvenim dresovima su reagovali na pravi način, pa su munjevito vezali 10 poena, što im je donelo maksimalan plus od 11 poena (32:43). Od tog šoka Mornar se nije oporavio, pa su Čačani na veliki odmor otišli sa solidnom zalihom.

Mornar je dobro otvorio drugo poluvreme preko Mićovića, koji je pogodio za tri. Međutim, nije prošlo dugo, a Novaković je uzvratio istom merom, tako da je vratio svojoj ekipi plus osam. Od tog momenta Borac je ponovo uspostavio kontrolu. Uprkos napadima Mornara, gosti su držali rivala na pristojnom odstojanju. Tačnije, prednost Borca se kretala od šest do devet poena. Tako je potrajalo do sredine trećeg kvartala, kada se domaćin mini-serijom 5:0 poprilično primakao protivniku. U tim trenucima Borac nikako nije dolazio do rešenja u napadu, a i odbrana je bila problematična. A Mornar je to obilato koristio, pa je pod dirigentskom palicom Gordića došao do minus dva (53:55). Tek posle nekoliko minuta sušu Borca je prekinuo Lešić košem iz reketa. Posle njega neverovatno važnu trojku pogodio je Đoković, pa je Borac ponovo imao plus sedam (53:60). Ako se uzme u obzir kako se kretao ritam meča, Čačani su ipak zadovoljno mogli da sačekaju početak poslednjeg dela igre.

Sa pet vezanih poena raspoloženog Lešića započeo je odsudni deo utakmice. Samo dva napada je proteklo, a Pavićević je vratio svoje igrače na klupu. Razlog tome jeste činjenica da je Borac ponovo imao dvocifrenu prednost (55:65). Tek je Luis posle nekoliko pokušaja uspeo da ubaci pet poena za Mornar. Zatim je poentirao i Lazić, pa je domaćin prepolovio deficit. Odgovornost u redovima Borca preuzeo je ko drugi nego fenomenalni Lešić, koji je postigao novu trojku. On i Čarapić brzo su vratili svom sastavu plus devet (65:74). Povoljnost po goste, pored prednosti, bila je i tehnička greška za klupu Mornara. Sa linije slobodnih bacanja siguran je bio Lopez, pa je Borac imao +11 (70:81).

U poslednja dva minuta Borac je ušao sa prednošću od devet poena. Ukoliko se ima u vidu sve viđeno, Čačani su imali lepu zalihu, pa je samo čudo moglo da vrati Mornar u susret i meč uvede u egal. Naravno, domaćin se nije predavao do poslednjeg trenutka. Trojkama je došao do minus tri (82:85), pa se na momenat učinilo da je ipak moguće da potpuno istopi zalihu rivala. Ali igrači Borca su znali da imaju snagu i kvalitet da u Baru upišu prvu pobedu u sezoni. Na kraju, tako je i bilo. Uprkos pokušajima Mornara da promeni ishod, čačanski tim je odoleo svim napadima, pa se iz Crne Gore vratio ovenčan lovorikama. Tačku na pitanje pobednika stavili su Čarapić i Tomašević sa linije slobodnih bacanja.

Mornar-Barsko zlato: Mihailović 13, Luis 23, Mićović 6, Dejvis 7, Jeremić 3, Živanović 1, Šehović, Smit 10, Gordić 15, Rakočević 2, Lazić 5, Miković.

Borac: I. Đoković 5, Hejl 6, Lopez 9, Tomašević 6, Pecarski 15, Lešić 23, Marinković, Novaković 10, Todorović 6, Čarapić 10.

Tekst: Nikola Minović